Nity w każdym warsztacie

Umiejętność nitowania bardzo się przydaje. Nitownica jest tania a nity kosztują bardzo mało. No i wiele rzeczy możemy naprawić bądź zbudować dzięki nitom. Nitowanie znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie liczy się czas i zmniejszenie kosztów technologicznych. Najprościej rzecz ujmując nitowanie jest procesem mającym na celu połączenie dwóch lub więcej elementów w sposób nierozłączny przy wykorzystaniu różnego rodzaju nitów.

Są różne rodzaje nitów.

Istnieją różne rodzaje nitów. Nity zrywalne klasyfikujemy według typu ,materiału ,kształtu łba (płaski, powiększony, wpuszczany), zastosowania (uniwersalne, chroniące przed wodą, do miękkich materiałów i tym podobne. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz rodzaju użytych nitów, nitowanie wykonywane jest ręcznie lub z użyciem nitownic pneumatycznych lub akumulatorowych. Nitowanie ma na celu wykonanie trwałego, mocnego i szczelnego połączenia dzięki takim elementom jak nity, na przykład blachy zbiorników i kotłów, belek mostowych, wiązarów dachowych, niektórych części maszyn i tak dalej lub połączeń przegubowych ,połączenia dźwigniowe, części narzędzi i tak dalej. Połączenia nitowane są stosowane do łączenia szerokich, leżących na sobie blach, do zespalania części z materiału nienadającego się do spawania lub zgrzewania oraz gdy części nie powinny się paczyć . Wykonanie połączenia nitowego polega na wycięciu stemplem lub wywierceniu otworów nitowych w elementach łączonych, wstawieniu nitu w otwory i jego zamknięciu, to znaczy wykonaniu drugiego łba. Do otworów łączonych części zakłada się nity, których łeb opiera się o przypór.

Po oparciu łba nitu na przyporze, nakłada się dociskacz. Następnie mocnymi uderzeniami młotka w łeb dociskacza mocuje się blachy nitowane do siebie. Po zdjęciu dociskacza uderzeniami młotka kształtuje się zakuwkę i wykańcza ją nagłówniakiem. Złącze nitowe odznacza się wysokim napięciem wstępnym, znaczną podatnością i stosunkowo niską temperaturą procesu technologicznego. W połączeniu tym nie występują naprężenia własne, co umożliwia łączenie różnych materiałów.