Sprzęgło wychylne, czyli przegub Cardana

Sprzęgło wychylne znane jest inżynierom i ludziom obytym w konstrukcji maszyn jako przegub cardana. Czasem też przegub cardana nazywany jest sprzęgłem Cardana lub przegubem krzyżakowym. Popularny przegub cardana jest niczym innym jak swoistym rodzajem przegubu asynchronicznego, jest sprzęgłem przymusowo nierozłącznym i kompensacyjnym. Przeguby Cardana dostosowane są do różnych prędkości obrotowych, wyposażone są odpowiednie łożyska ślizgowe lub igiełkowe. Przeguby Cardana wytwarzane są przez najlepszym światowych producentów części przemysłowych przy użyciu najnowszych technologii z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości. Przeguby Cardana stosowane są w różnych gałęziach przemysłu. W prędkościach obrotowych można wybierać między następującymi liczbami: 300, 1000 lub 4000 obrotów na minutę. Wszystko zależy oczywiście od tego, do czego właściwie ma służyć sprzęgło wychylne, czyli popularnie nazywany przegub cardana.

Przeguby Cardana wytwarza się zazwyczaj z materiałów nierdzewnych, wtedy są zdecydowanie bardziej odporne na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, są też dzięki temu długowieczne. Niektórzy producenci wytwarzają przeguby Cardana z materiałów kompozytowych, takie przeguby nadają się do bezpośredniego kontaktu z żywnością, komponentami kosmetycznymi lub komponentami farmaceutycznymi. Dzięki temu przeguby Cardana z materiałów kompozytowych mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy też ciągle rozwijającym się przemyśle kosmetycznym. Przeguby Cardana z materiałów kompozytowych wyróżnia duża odporność na kurz.

Są także bezobsługowe, czyli inaczej – samosmarowne.

Są także lekkie, nie brudzą produktów, można je stosować w wysokich temperaturach nawet do dwustu pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Są też bardzo wytrzymałe i trwałe, dlatego też chętnie korzystają z nich różne gałęzie przemysłu. Wykorzystanie przegubów Cardana z materiałów kompozytowych daje gwarancję bezpieczeństwa, zachowania wszelkich zasad higieny produkcji i odpowiedniego wyrobu produktów spożywczych, kosmetycznych i farmaceutycznych.